Kredyt mieszkaniowy a zwolnienie i macierzyński?

Planujesz zakup mieszkania? Chcesz poznać swoją zdolność kredytową? Szukasz pomocy przy wyborze kredytu i nie wiesz na co zwrócić uwagę? Tutaj otrzymasz niezbędne informacje.
KasiaS
Posty: 5
Rejestracja: 19 gru 2017, 11:19

Kredyt mieszkaniowy a zwolnienie i macierzyński?

Post autor: KasiaS » 23 gru 2017, 0:16

Pracuję w firmie od 8 lat. Mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Jestem w 7 miesiącu ciąży, a od 4 miesięcy jestem na zwolnieniu (ciąża zagrożona). Po urodzeniu dziecka zamierzam iść na urlop macierzyński. Obecnie pieniądze wypłaca mi ZUS, ale dalej przecież jestem zatrudniona. Czy w sytuacji, jeśli w styczniu mamy zamiar starać się o kredyt mieszkaniowy, to czy moja umowa będzie się liczyła? Bo słyszałam różne opinie... Czy muszę czekać, aż wrócę do pracy?

Zielonek
Posty: 6
Rejestracja: 19 gru 2017, 11:24

Re: Kredyt mieszkaniowy a zwolnienie i macierzyński?

Post autor: Zielonek » 23 gru 2017, 15:11

Zależy od banku. Ale nie wiem, który co i jak.

Fiesch
Moderator
Posty: 507
Rejestracja: 17 lis 2017, 17:52

Re: Kredyt mieszkaniowy a zwolnienie i macierzyński?

Post autor: Fiesch » 23 gru 2017, 15:21

Banki, w których urlop macierzyński/tacierzyński (przy umowie o pracę na czas nieokreślony lub określony/ umowa zlecenie -indywidualna ocena) nie wpływa na zdolność kredytową to: BNP Paribas, Bank BPS, BZWBK, Eurobank, ING Bank Śląski, mBank, Bank Millenium, PKO BP, Raiffaisen Polbank.

Powyższa lista to banki, w których nie ma problemu przy urlopie macierzyńskim/tacierzyńskim, z tym, że niektóre z tych banków mogą mieć obostrzenia, ale nie jest klient na całkowicie skreślony. Banki, których nazwy zostały pogrubione, traktują urlop macierzyński/tacierzyński tak, jakby dana osoba pracowała obecnie.

Banki: BOŚ, Getin Bank, Bank Pocztowy - mają dodatkowe warunki/zasady, np. Bank Pocztowy uwzględni tylko 80% dochodu do wyliczenia zdolności, BOŚ - współczynnik korekcyjny przy dochodzie, zaś Getin Bank ocenia indywidualnie z warunkiem, że nie jest to jedyny dochód (główny).

Banki: BGŻ, Citi Handlowy, SGB BANK - Nie uwzględniają dochodu klientów będących na urlopie macierzyńskim/tacierzyńskim

ODPOWIEDZ